Ana sayfa Rüya Tabirleri Rüyaların Doğruluk Derecesi

Rüyaların Doğruluk Derecesi

1
3
PAYLAŞ

Rüyaların Doğruluk Derecesi

Rüyaların Doğruluk Derecesi
Rüyaların Doğruluk Derecesi

Kirmanî: Rüyaların Doğruluk Derecesi; Kim göreceği rüyanın doğruluk derecesini birtakım işaretlerle öğrenmek isterse, uyumadan önce çok yemek yemesin; ne aç kalacak, ne de tok olacak şekilde yesin; taharetli olarak yatağına girsin, sağ yanına uyusun ve Allah’ı zikretsin. Bu şartlara uyan bir kimsenin rüyası doğru çıkar ve onu unutmaz.

Selman-ı Farsî (r.a) der ki: Rüyaların Doğruluk Derecesi ; “Bedevînin biri Resul-i Ekrem’in (s.a.a) yanına gelerek ‘Ey Allah’ın resulü, dün gece şöyle bir rüya gördüm’ deyip gördüğü karmaşık bir rüyayı anlattı. Peygamberimiz, ‘Ey bedevî, dün gece ne yemiştin?’ diye sordu. Bedevî, bol miktarda pişmiş hurma yediğini söyleyince Resul-i Ekrem (s.a.a) şöyle buyurdu: Bu rüyanın tabiri yoktur. Zira senin rüyanın sebebi, çok yemek yemektir.”

Bazı tabirciler, bu tür şeylerden kaynaklanan rüyaları da tabir ediyorlar ve bu yüzden de yorumları doğru çıkmıyor. Bunun nedeni ise, rüya konusunda titiz davranmamaları ve bu tür ince noktalara dikkat etmemeleridir. Buna göre tabirci, yorumlarının doğru çıkması için rüyayla ilgili bu gibi ince noktalardan gafil olmamalı, rüyasının yorumunu isteyen kimseden gerekli bilgileri almalı ve daha sonra tabir etmelidir.

İbn-i Sîrîn: Bazı insanlar rüya görür ve bu rüyanın kendileriyle alakalı olduğunu sanırlar. Oysaki bu, yakınlarından biri için de geçerli olabilir. Nitekim henüz ergenlik çağına girmeyen bir çocuğun rüyası, anne-babasının yaşantısına yorumlanmaktadır. Bazen de kadının gördüğü rüya, kocasına yorumlanabilir. Allah-u Taâla şöyle buyurur: “Artık kaçın Allah’a, şüphe yok ki ben size, onun tarafından, apaçık bir korkutucuyum.”Aynı şekilde, hüküm sürenlerin korkusuyla kaçmak, rüya sahibinin Allah’ın koruması altında olduğuna işarettir. “Kendileri için hoşnut olduğu dinlerini güçlendirecek, korkularını güvene çevirecektir.”Bu bağlamda çokça tabir vardır.

3 YORUMLAR

  1. Mrb ben seval ben dün gece rüyamda cinlerin okulu bastığını gördüm bodrum katta bir kızı öldürmeye çalışıyorlardı kız çığlık atıyordu yardım edin diyorlardı. Sonra tüm öğrenciler bahçeye indiler. Cinlerin çığlığı okulu inletiyordu biz çok korkmuştuk sonra iki arkadaşım soyunarak bodruma indiler cinler onlara karişmadı ve onlar çıktı bodrum zifiri karanlıktı. Biri beni bodruma itti ve ben o kızın çılığına doğru gidiyordum ve aniden biri arkamdan kolumu tutup beni kendine doğru çevirdi ve bana öyle bir tokat attıki ve bana tokat atan kişi cindi feleğimi şaşırdım ve beni dışarı attılar ve ben o tokat öyle canımı yaktilarki. Benim 2 öğretmenim siz eve gidin onlar o kızı öldürmeden durmayacaklar bizim yapacağımız birşey yok dediler. Biz okul bahçesindeyken sallanması mümkün olmayan kapılar baştan ayağı titriyordu darabalara vuruyorlardı.ve eve gittik gözlerimi açmak istemedim çünkü o tokat öyle gerçekçiydi ve gözlerimi açtığımda sabah ezanı okunuyordu.

  2. Ben okuldaydım küçük kız kardeşimde yanımdaydı koridorda oturuyorduk sonra birden sanki üstümüzde ki çatı yok oldu orda birbiriyle boğuşan yaratıklar gördüm sonra onlardan sadece 2 tane kaldı biri sanki kül kesmiş gibi her yanı grimsi bir renk ve kurumuş gibi bir vücudu vardı bir diğeri ise sanki her yerini doğramış gibi yüzü ve vücudu kandı kardeşime saldırdılar onu koridorun sonuna gönderdim iki yaratıkla birden boğuşmaya başladım üzerime saldırdılar ama hiç düşmedim sonra birini yere düşürdüm ama tekrar ikisini bir anda başımda buldum sonra dayanamadım ve önümdekinin gözlerine parmaklarımı soktum gözlerini çıkardım sonra diğer yaratık beni kovaladı ondan kaçarken kendimi bir odada buldum ve ondan önce kapıya koşup onu içeri kitledim ve kardeşimi oradan kaçırmaya çalıştım ama bütün kapılar kilitliydi sonra sandalye ile koridorun büyük camını kırıp kardeşimi oradan dışarı ittim ve odaya kitledigim yaratık onu kitlemeden önce kısa bir ara yüzünü gördüğüm de kafasını yukarı kaldırıp Allahım ne kadar akıllıca bizi alt etti dedi fakat ben okuldan çıkmadan uyandım birini kitledim bir diğerini öldürdüm.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here