Şahıslara Göre Rüyaların Özellikleri

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

10 Cevaplar

 1. Umut dedi ki:

  Selamlar, erkeklerin kadınlardan üstün olma muhabbeti. Dediğiniz şeylerde iki kadının bir erkeğe eşitliği vs ticaret konusunda diye biliyorum. Ayetlerin tek kesitlerini koymak anlam yanlışlığına sebep olabilir. İyi günler dilerim.

 2. Saniş dedi ki:

  Bir kadın olarak rüyamın tabirini merak etmiştim ama kadınlar için yazı bile yazmamışsınız, erkeklerle kadınlar Allah katında kulluk bakımından eşit olmasaydı belki de peygamberimizi bir erkek dünyaya getirirdi ne dersiniz?

 3. rok dedi ki:

  Neden hep zenginlere iyi şeyler oluyor? Rüyanın bile iyisi onlara erken çıkıyor, kötüsü geç çıkıyor. Şu fakirlere rüyada da mı rahat yok. Bari rüyalarımızda iyiliğe erken ulaşalım, kötülüğe geç.

 4. tuncay dedi ki:

  Saniş erkek üstün olmasaydı ilk önce Havva annemiz yaratılırdı.

  • aişe dedi ki:

   Bu ne kadar sığ bir bakış açısı.Kusura bakmayın siz annenizden üstün müsünüz? Peygamberimizin hadislerine bakarsınız görebilirsiniz.Aslında sizin gibi görüşleri olanlar yüzünden dünya bir türlü barışa kavuşamıyor.Çünkü siz kadın ve erkeğin hem Allah katında hem insalık anlamında eşit olduğunu kabullenemiyorsunuz.Sizi de bir anne doğurdu ve anneniz kadındı.
   Kuran-ı Kerim ayetlerini buraya bırakıyorum;
   “Mü’min erkekler de, mü’min kadınlar da birbirlerinin dostları ve yardımcılarıdır. İyiliği emrederler, kötülükten vaz geçirmeye çalışırlar, namazı dosdoğru kılarlar, zekatı verirler, Allah’a ve Rasûlü’ne itâat ederler. İşte bunları, Allah rahmetiyle bağışlayacaktır. Gerçekten Allah, Azîz’dir, Hakîm’dir.”
   Ey insanlar! Biz sizi bir erkek ve bir dişiden yarattık. Sizi, sırf birbirinizle tanışmanız için büyük büyük cemiyetlere, küçük küçük kabilelere ayırdık. Şüphesiz ki, sizin Allah nezdinde en şerefliniz takvaca en ileride olanınızdır.”
   “Ey insanlar! Sizi bir tek candan yaratan, ondan da yine onun zevcesini vücûda getiren ve ikisinden birçok erkekler ve kadınlar türeten Rabb’inizden korkun!”
   Hadisleri buraya bırakıyorum;
   “Allah sizden; kadınlara karşı iyi ve hayırlı olmanızı ister; çünkü onlar, sizin analarınız, kızlarınız veya teyzelerinizdir.”
   “Cennet annelerin ayağı altındadır. “
   “Şüphe yok ki, kadınlar erkeklerin dengi, benzeri ve tam bir eşidir.”
   “Kadın-erkek bütün insanlar, tarak dişleri gibi birbirlerine eşittirler.”
   Lütfen bunu da okuyun;
   Hz. Ömer (r.a.) bir gün Medîne-i Münevvere’de Rasûlullâh (s.a.v.) Efendimiz’in minberine çıkıp cemâate hutbe îrâd etmiş, hutbesinde müslümânlara, evlenirken mehri azaltmalarını söylemişti. Kadın cemâatten uzun boylu bir hanım çıkıp:
   “Ey Ömer, bunu söylemeğe hakkın yoktur!”
   demiş ve Kur’ân-ı Kerîm’den en-Nisâ sûresinin 20. ve 21. âyet-i kerîmelerini delîl göstermişti. Bunun üzerine Halîfe:
   “Allâh Allâh! Kadın, Ömer’le mübâhase etmiş ve onu susturmuş!..” diyerek sözünü geri almıştı. (65)
   Yine Hz. Ömer (r.a.), halîfeliği esnasında kadınlarla istişârede bulunuyor, onların görüşlerini alıyordu. Hz. Ömer (r.a.), kızı Hz. Hafsa (r.anha)’ya, kadınların kocalarından ne kadar süre ayrı kalmaya sabredeceklerini sormuş, kızının O’na verdiği cevaba uygun olarak, bu süreyi dört ay olarak belirlemiştir. Ayrıca Peygamber (s.a.v.) Efendimiz’in Hz. Aişe (r.anhâ) hakkında:

   “Dîninizin yarısını bu Hümeyrâ’dan öğreniniz!” buyurması da dikkat çekicidir.

   Bu örneklerden; kadın için aklî ve dînî yönden herhangi bir eksikliğin söz konusu olmadığı açıkça anlaşılmaktadır. Eğer böyle olsaydı, aklî yönden eksik olan bir varlığın, herhangi bir dînî sorumluluğunun olmaması gerekirdi. Oysa kadın ve erkek her müslümanın, Allâh’ın emirlerini yerine getirmek ve yasaklarından kaçınmak hususunda aynı derecede mükellef oldukları, âyet-i kerîmelerde açıkça belirtilmektedir.”

  • Elif Şafak dedi ki:

   İşte bu zihniyetinle bir erkek olarak kadınlardan zayıf olduğunu kanıtladın. Biz kadınlar eşit olduğumuzu kabul ediyoruz. Bir üstünlük çabamız yok. Fakat sen bunu bile kabul edemeyerek zayıflığını kendi mührünle tescilledin.

 5. Tespit dedi ki:

  Kadınların bu üstünlük kompleksi, nerdeyse bahsi geçen, Nisa suresi 34. ayeti haşa onlara inkar ettirecek. Ayetler net kabullenmek niye bu kadar zor hele ki kadın müslümanım diyorsa. Akilsiz denmiyor ki zaten kadına. Erkekler olarak biz, evliyalar, peygamberler bizden niye daha üstün diye hasetlik mi ediyoruz. Haşa Onları niye üstün yarattı mı diyoruz. Hiç kadın peygamber var mı? Biz demiyoruz kadınlar akılsız faydasız vs. Sadece takva vs haricinde erkekler daha dayanaklı. Rabbimiz böyle yaratmış, vardır hikmeti demek nefsinize neden bu kadar zor geliyor. Allah (c.c) hepimizi doğru yoluna erdirsin.

  • Elif Şafak dedi ki:

   Allah’ın kararlarını sorgulamak kimseye düşmez elbette. Fakat Allah’ın peygamberleri erkek seçmesinin nedeni; muharebelere erkekler katılıyor, erkekler kadınlar kadar duygusal değil ve onların gebelik, regl gibi dönemleri olmaz. Ha kadınlar savaşamaz mı diyorum? Asla. O zamanlar öyle kabul görüyordu çünkü küçük çocuklar babaları olmadan yaşayabilir fakat anneleri olmadan kaliteli yaşayamazlar. Fakat bazı zihniyetsizler bir at gözlüğü geçirmişler. Öyle ki at gözlüğünü bile fark edecek zihniyete sahip değiller.

 6. Avg44 dedi ki:

  Kadınların genelinde bu var kompleksinde ötesinde bişey bence bu, özellikle ifade ediliyor Kim Rabbi katında daha sevimli ise üstün odur Allah üstün yaratmış erkeği bunu kabul edin veya etmeyin güç açısından da dirayet duygu açısından da en bariz örnek şudur 2 kadın şahit = 1 erkek şahit, hep insan bir damla sudur deniyor o bir damla su malum (meni) dir. Tarla istediği kadar büyük olsun verimli olsun tohum olmadan ne ifade ediyor o bahçe gelgelelim şu kompleksten vazgeçin demem bir şey ifade etmeyecek biliyorum hep kadın haklarından bahsediyorsunuz işinize geldiği gibi kim ıslama göre beyine tabii oluyor kocası izin vermediği için evden adım atmamış o sırada babası vefat ettiği halde kocasının emrine uymuş ve evinden çıkmamış miraç hadislerinden birinde de cehennemin çoğunu kadınlar ve zenginler oluşmuş gördüm buyurmuş efendimiz tekrar ediyorum iman ve ihlas konusunda kimse kimseye üstünlük taslayamaz o Rabbimin katındadır o en iyisini bilendir her şeye muktedirdir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir